نامه سرگشاده به آقای دکتر قالیباف

نامه سرگشاده به آقای دکتر قالیباف

نامه سرگشاده به آقای دکتر قالیباف

اقتصاد مقاومتی از شعار تا عمل

 

جناب آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم شهرداری تهران

ابعاد مشکلات اقتصادی حاکم بر ایران،کم و بیش بر تمامی صاحب نظران و صاحبان سرمایه آشکار است.اقدامات دولت  در کاهش و کنترل تورم و به تبع آن کاهش نرخ سود بانکی و تسهیلات از یک سو و به سرانجام رسیدن برجام از سویی دیگر، زمینه مساعد جهت رونق اقتصادی را ایجاد کرده، حال آنکه متاسفانه نتیجه عملی در عبور از رکود، هنوز حاصل نشده است. این موضوع که دستاویز مهم این روزهای مخالفان دولت است، باعث شده، عدم توانایی در عبور از رکود توسط دولت در کوتاه مدت، تبدیل به ابزاری جهت اعمال فشار به دولت آقای دکتر روحانی شود.

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری می توان اقرار کرد که تمرکز بر اصول اقتصاد مقاومتی، در ترکیب با راهکارهای بکار گرفته شده توسط دولت محترم، امکان شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد ایران را فراهم خواهد ساخت.

متاسفانه جهت گیری های سیاسی توسط افراد صاحب قدرت و منصب در ایران- بر خلاف ادعای ولایت مدار بودن  اکثر این افراد- عرصه زندگی را بر مردم ایران تنگ کرده، و گویی این افراد با آگاهی و برنامه ریزی، نسبت به بالا بردن سطح نارضایتی مردم اهتمام می ورزند. توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تمرکز بر اقتصاد مقاومتی نزد این افراد در مقام شعار باقی مانده است و متاسفانه این افراد هدفی جز تخریب دولت را دنبال نمی کنند.

جناب آقای دکتر قالیباف:

با کمال تاسف، جنابعالی از مصادیق بارز عرایض بنده هستید. صنعت ساختمان، از جمله صنایعی است که کمترین وابستگی را به کشورهای خارجی و تجارت بین المللی دارد و تجربه نشان داده است که با رونق این صنعت، بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ وابسته به آن هم فعال خواهند شد. از طرفی رونق بازار مسکن در پایتخت، همواره رونق نسبی صنعت ساختمان را در سایر شهرستانها  بهمراه داشته است. متاسفانه این روزها شاهد افزایش زمان مورد نیاز جهت اخذ پروانه تخریب و نوسازی و گواهی پایانکار از سه ما (بصورت تقریبی) به بیش از یک سال در شهر تهران هستیم. قانون گریزی، اشکالات سیستمی، عدم تعامل مناسب با سازمان نظام مهندسی، اولویت رابطه به ضابطه، عدم شفافیت مالی، بی نظمی و عدم مسوولیت پذیری مشهود مسوولین در شهرداریهای مناطق مختلف تهران از جمله دلایلی هستند، که زمان سرمایه گذاری در این صنعت را افزایش داده و سوددهی آن را در مقایسه با هر تجارتی (حتی سود بانکی)، در یک دوره زمانی مشخص، زیر سوال می برد. حفظ نشدن کرامت انسانی در برخورد مسوولین شهرداری با مردم نیز از سوی دیگر، باعث گریزان شدن صاحبان سرمایه از این صنعت می باشد.

جناب آقای دکتر قالیباف:

جنابعالی که داعیه ولایتمداریتان گوش فلک را کر کرده، در راستای جامه عمل پوشاندن به توصیه های رهبر معظم انقلاب، مبنی بر ضرورت تمرکز بر اصول اقتصاد مقاومتی، چه اقدام صریح و روشنی را در حوزه مدیریتی خود انجام داده اید؟

علت بروز این همه مشکل در ارتباط با صدور جواز تخریب و نوسازی و گواهی پایانکار که منجر به تطویل زمان پروژه ها میشود، در روز های اخیر  چیست؟

در کجای دنیا شهروندان بابت خرید تراکم و اخذ جواز تخریب و نوسازی، ملزم به ارایه چک بانکی در وجه خود می باشند که نهایتا با امضا کردن پشت چک، قابلیت وصول آن را برای شهرداری مهیا کنند؟ چرا در این رابطه یک شماره حساب بانکی مشخص اعلام نمی شود؟ آیا از شفافیت مالی واهمه دارید؟

امیدوارم رفتارهای اخیر نهادهای تحت مدیریت جنابعالی با عامه مردم، ارتباطی به ” حمله گازانبری” و اثبات توانایی های شما در سایه تخریب دولت در ارتباط با موضوع “عبور از رکود” نداشته باشد، هرچند که با مشاهده بیل بوردهای تبلغاتی در سطح شهرکه حاوی نکاتی جالب در ارتباط با برجام هستند، این قضاوت بسیار بعید خواهد بود. شما که در جایگاه منتقد، دولت محترم آقای دکتر روحانی  را متهم به ساخت قفل برای کلیدهایش می کنید، آیا خبری هم از قفلهای جدید التاسیس خود در شهرداری تهران دارید که چگونه صنعت ساختمان را در کلان شهری مانند تهران زمینگیر کرده است؟

در آخر امیدوارم، جنابعالی با توجه به پست حساس و کلیدی خود، همچنان خود را سرباز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانسته و بمنظور مبرا کردن خود از هر اتهامی، در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و کمک به اقتصاد کشور، گامی موثر و عاجل در حوزه مدیریتی خود بردارید.

 

کاوه هاشم زاده

۱۷/۵/۹۵

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *